הזעת יתר

הזעת יתר

הזעת יתר הינה בעיה אשר סובלים ממנה כ 12% מהאוכלוסייה- גברים נשים וילדים, ללא קשר לפעילות גופנית או לטמפרטורת הסביבה . "מוקדי הזיעה" המרכזיים בגוף הם: בית השחי, כפות הידיים, המצח והפנים (לעיתים גם בבטן בישבן וברגליים). אצל הסובלים מהתופעה כפות הידיים מזיעות עד שהם אינם יכולים לעסוק במלאכה הדורשת עבודת ידיים, שלא לדבר על חיבוק אינטימי או לחיצת יד פשוטה. בנוסף, על החולצה מופיעים כתמים מביכים והליכה ללא גרביים היא בלתי אפשרית.

הזעת יתר יכולה להופיע גם בעת קור של אפס מעלות; לעיתים רבות היא קשורה למצבי לחץ או התרגשות. הסיבה לתופעה קשורה למערכת העצבים הסימפתטית המשגרת לבלוטות הזיעה הוראות מוגזמות וגורמת להם לפעול ביתר אנרגיה, גם כשאין סיבה לכך. הסיבות למסר המוגזם עדיין אינן ברורות די הצורך, אך ידוע כי קיים גורם גנטי וכי הזעת יתר מופיעה בדרך-כלל כבר בגיל צעיר מאוד. במשך תקופה ארוכה הפיתרון היחידי היה ניתוח. הטיפול הניתוחי מנתק מוקדים מסוימים בעצבים הקשורים למערכת העצבים הסימפתטית הגורמת להזעה. ניתוק העצבים גורם לייבוש כפות הידיים והפנים, לפעמים גם בתי השחי (לא כפות הרגליים).

לפני שמונה שנים נרשמה פריצת דרך רפואית הנותנת מענה יעיל, בטוח וארוך טווח ומיושמת בהצלחה מלאה. באמצעות טיפול בהזרקה תת עורית של בוטולניום לבית השחי ניתן להפחית משמעותית את ההזעה המקומית ובכך לשים קץ לאי הנוחות. בעיה מוכרת נוספת היא הזעה בכפות הידיים; הזרקה מקומית של בוטולניום לכפות הידיים גורמת לירידה ניכרת בכמות ההזעה המופרשת בכף היד. מדובר בטיפול עדין שאינו פוגע או גורם למגבלה, אך מנגד מייבש את כפות הידיים לתקופה של ארבעה עד שישה חודשים ולעיתים אף יותר.
אנשים הסובלים מהזעת יתר מוצפים בזיעה ניגרת על המצח. באמצעות הזרקת הבוטולינום לאזור המצח והפנים ניתן להביא להפחתה ניכרת בתופעה. הטיפול מתבצע במרפאה ללא צורך באשפוז וללא כאבים.

הזרקת  הבוטולינום טוקסין מנטרל באופן מקומי את הגירוי העצבי המוגזם של בלוטות הזיעה היכן שמוזרק. ההשפעה של הבוטולינום חולפת לאחר זמן, ולכן יש צורך לחזור על הטיפול אחת למספר חודשים. הטיפול מוכח כיעיל ובטוח.

 

יצירת קשר
טופס ליצירת קשר X

    שם מלאמיילטלפון