הזעת יתר

הזעת יתר הינה בעיה אשר סובלים ממנה כ 12% מהאוכלוסייה- גברים נשים וילדים, ללא קשר לפעילות גופנית או לטמפרטורת הסביבה . "מוקדי הזיעה" המרכזיים בגוף הם: בית השחי, כפות הידיים, המצח והפנים (לעיתים גם בבטן בישבן וברגליים). אצל הסובלים מהתופעה כפות הידיים מזיעות עד שהם אינם יכולים לעסוק במלאכה הדורשת עבודת ידיים, שלא לדבר על חיבוק אינטימי או לחיצת יד פשוטה. בנוסף, על החולצה מופיעים כתמים מביכים והליכה ללא גרביים היא בלתי אפשרית.

הזעת יתר יכולה להופיע גם בעת קור של אפס מעלות; לעיתים רבות היא קשורה למצבי לחץ או התרגשות. הסיבה לתופעה קשורה למערכת העצבים הסימפתטית המשגרת לבלוטות הזיעה הוראות מוגזמות וגורמת להם לפעול ביתר אנרגיה, גם כשאין סיבה לכך. הסיבות למסר המוגזם עדיין אינן ברורות די הצורך, אך ידוע כי קיים גורם גנטי וכי הזעת יתר מופיעה בדרך-כלל כבר בגיל צעיר מאוד. במשך תקופה ארוכה הפיתרון היחידי היה ניתוח. הטיפול הניתוחי מנתק מוקדים מסוימים בעצבים הקשורים למערכת העצבים הסימפתטית הגורמת להזעה. ניתוק העצבים גורם לייבוש כפות הידיים והפנים, לפעמים גם בתי השחי (לא כפות הרגליים).

לפני שמונה שנים נרשמה פריצת דרך רפואית הנותנת מענה יעיל, בטוח וארוך טווח ומיושמת בהצלחה מלאה. באמצעות טיפול בהזרקה תת עורית של בוטולניום לבית השחי ניתן להפחית משמעותית את ההזעה המקומית ובכך לשים קץ לאי הנוחות. בעיה מוכרת נוספת היא הזעה בכפות הידיים; הזרקה מקומית של בוטולניום לכפות הידיים גורמת לירידה ניכרת בכמות ההזעה המופרשת בכף היד. מדובר בטיפול עדין שאינו פוגע או גורם למגבלה, אך מנגד מייבש את כפות הידיים לתקופה של ארבעה עד שישה חודשים ולעיתים אף יותר.
אנשים הסובלים מהזעת יתר מוצפים בזיעה ניגרת על המצח. באמצעות הזרקת הבוטולינום לאזור המצח והפנים ניתן להביא להפחתה ניכרת בתופעה. הטיפול מתבצע במרפאה ללא צורך באשפוז וללא כאבים.

הזרקת  הבוטולינום טוקסין מנטרל באופן מקומי את הגירוי העצבי המוגזם של בלוטות הזיעה היכן שמוזרק. ההשפעה של הבוטולינום חולפת לאחר זמן, ולכן יש צורך לחזור על הטיפול אחת למספר חודשים. הטיפול מוכח כיעיל ובטוח.

 

 

אזורי הזרקה :

דיספורט – זריקות בוטולינום לקמטים.
קמטי הבעה נוצרים כתוצאה מתנועה חוזרת של שרירי הפנים במקומות בהם העור צמוד לשרירים אלה. במהלך מחקרים קליניים שנעשו בתרופת הבוטולינום טוקסין לטיפול בהתכווצות בלתי רצונית של שרירי העיניים, נתגלה כי הזרקתה לשרירים שמסביב לעיניים גרמה להיעלמות הקמטים סביבן.

עם אישור התרופה לשימוש בקמטים השימוש בה תפס תאוצה: התכשיר העניק פתרון לקמטים שעד אז לא ניתן היה לטפל בהם בצורה מוצלחת, אפילו לא בניתוח פלסטי.
השפעת הבוטולינום על שרירי ההבעה מתחילה יומיים-שלושה לאחר ההזרקה, כך שמיד לאחר הטיפול לא ניתן להבחין בשינוי כלשהו שחל בקמט. תוצאות הטיפול ייראו לרוב כ- 7-14 יום לאחר הטיפול.

יתרונות הטיפול בקמטים בבוטולינום טוקסין:

  • טיפול קל יחסית ולא כואב
  • תופעות לוואי מועטות וזמניות
  • רמת בטיחות גבוהה
  • אין צורך בזמן החלמה

השפעת הבוטולינום על הקמט זמנית ונמשכת בין 4-6 חודשים בהזרקה ראשונה. על מנת לשמור על העור ללא קמטי הבעה בולטים, יש לחזור ולהזריק את החומר פעמיים-שלוש בשנה.

דיספורט הינו בוטולינום טוקסין המוזרק לשריר דרך העור. הטיפול בבוטולינום טוקסין נחשב לטיפול רפואי לכל דבר ולכן חייב להתבצע בתנאי מרפאה ע"י רופא שעבר הכשרה מתאימה לכך.

אזורי הזרקה בולטים:

להדרכה והזמנות ניתן לפנות לציונה: 054-7-521621

מינהל התרופות האמריקאי אישר את השימוש בתרופה "דיספורט"
הפרעות תנועה בצוואר מאופיינות בתנועה בלתי רצונית ותנוחה לא רגילה של הראש והצוואר (על פניו זה נראה כאילו והצוואר תפוס). תופעה זו הינה כרונית ומביאה לתחושת כאב … קרא עוד

טיפול חדש בסל הבריאות לסובלים מספסטיות ביד לאחר שבץ מוחי – בדרך לעצמאות תפקודית
טיפול חדש בבוטלינום טוקסין הוכלל בסל הבריאות 2009 ומיועד לסובלים מספסטיות (התכווצות חזקה וקבועה של השריר) בגפה העליונה בקרב חולי שבץ מוחי. מדובר בטיפול יעיל ומשמעותי… קרא עוד

מגמות חדשות בטיפול במיגרנה
כאב ראש הוא אחת ההפרעות הרפואיות השכיחות ביותר ומוגדר על ידי ארגון הבריאות העולמי כאחת המחלות שגורמות לסבל הרב ביותר, להוצאות כלכליות גבוהות ואינו זוכה לטיפול מספק… קרא עוד

10 דברים על הזעת יתר
הזעת יתר יכולה להיות כללית או ממוקדת. בשני המקרים, בין אם זו הזעת יתר כללית או הזעת יתר ממוקדת, תרגישו שאתם נוטפים מים. 10 עובדות על הזעת יתר ועל דרכי הטיפול בתופעה… קרא עוד

מגמות חדשות בטיפול לשיפור איכות חייהם של חולי פרקינסון
עם השנים התפתח השימוש בזריקות בוטולינום טוקסין בקרב חולים הסובלים מהפרעות תנועתיות כתוצאה ממחלת הפרקינסון. זהו טיפול יעיל בתופעת הריור יתר הגורמת לחולים אי נוחות בהופעה בחברה על ידי הזרקת הרעלן לבלוטות הרוק והפסקת הריור… קרא עוד

בוטוקס: לא רק רפואה אסתטית
הבוטוקס ששימש עד כה להחלקת קמטים לא רצויים, משמש היום גם להפחתת מיגרנות והזעת יתר ולהקלה על דיכאון וכאבי צוואר… קרא עוד

הכל על הזעת יתר – Hyperhidrosis
הזעת יתר, או בשם הלועזי Hyperhidrosis, אינה בדרך כלל מחלה אלה מצב הגורם לאי נוחות לעיתים להפרעה תפקודית להפרעה בינאישית ובאופן כללי לירידה באיכות החיים של הסובלים מהתופעה… קרא עוד

"אריק סיני – "טיפול קטן, איכות חיים גדולה. אני ממליץ בחום"
מאז שאני זוכר את עצמי סבלתי מהזעה מרובה מתחת לבתי השחי. מהרגע שנכנסתי למרכז הרפואי O.R.הרגשתי שאני במקום הנכון. האווירה הייתה נעימה והצוות הקרין חום, כבוד וסימפטיה. נפגשתי לשיחה עם מנהל המרכז, ד"ר צחי וידר… קרא עוד

בוטוקס: לא רק אסתטיקה
בשנים האחרונות החלו ליישם את הבוטוקס במגוון רחב של טיפולים להפחתת כאב, ביניהם: מיגרנות, הזעת יתר, טיקים, כאבי צוואר, הפרעות אורטופדיות ועוד. יתכן כי בעוד עשור או שניים הבוטוקס יהיה בשירות הפסיכיאטריה… קרא עוד

נשים מזיעות
200.000 נשים בישראל סובלות מהזעת יתר המתבטאת בהזעה לא פורפוציונאלית לסוג הפעולה שהגוף מבצע או לטמפרטורת הסביבה. "מוקדי הזיעה" המרכזיים בגוף הם : בית השחי, כפות הידיים המצח והפנים… קרא עוד

טיפול חדש בסל הבריאות לסובלים מספסטיות ביד לאחר שבץ מוחי – בדרך לעצמאות תפקודית

טיפול חדש בבוטלינום טוקסין הוכלל בסל הבריאות 2009 ומיועד לסובלים מספסטיות (התכווצות חזקה וקבועה של השריר) בגפה העליונה בקרב חולי שבץ מוחי. מדובר בטיפול יעיל ומשמעותי לחולי שבץ מוחי שנותרו עם פגיעה ביכולת התנועה והתפקוד של הגפה העליונה, הגורמת להם להיות תלויים בגורמים שונים כמו מטפלים או בני משפחה.

הדיספורט (DYSPORT® הוא בוטולינום טוקסין) מוזרק לשריר וחודר לתוך סיבי העצב ובכך מסייע בחסימת שחרור האצטיל כולין (חומר כימי המעורב בהתכווצות השריר ובהפרעות תנועה), חסימה זו מקלה משמעותית על התכווצות השריר והכאב המלווה אותה. הפעולה מתבצעת לאחר ניקוי של מקום ההזרקה, ללא שימוש בהרדמה מקומית . השפעת הטיפול מתחילה תוך מספר ימים מההזרקה, ומגיעה לשיאה כשבועיים עד שלושה שבועות. משך ההשפעה הממוצע הנו כשלושה חודשים, ולכן בדרך כלל יש צורך לחזור על הטיפול בהתאם להמלצת הרופא/ה המטפל/ת.

פרופ' נתן בורנשטיין מנהל היחידה לשבץ מוח במרכז הרפואי ע"ש סוראסקי :"נוקשות בגפיים המשותקות אחרי אירוע של שבץ מוח גורמת לאי נוחות, לכאב, להפרעה תיפקודית ואף לבעיות של היגיינה. לצערי רק מעטים מחולי שבץ המוח יודעים שכעת יש לבעיית הנוקשות בגפיים המשותקות גם פתרון . הדיספורט עשוי מחומר פעיל, שהוא למעשה רעלן (בוטולניום ) הגורם לשיתוק השריר ובכך למעשה מרפה אותו. הרפיית השריר מקלה על החולה ומאפשרת לגפה הנוקשה חופש תנועה גדול יותר ויכולת טיפול שיקומי אפקטיבי יותר . יש מקום להעלות את המודעות לתופעה זו ממנה סובלים רבים מחולי שבץ המוח , שכן חולה יכול לזכות בהקלה משמעותית באורח חייו ובתפקודו באמצעות טיפול חדשני ויעיל שכעת גם זמין עבורו "

יעילות השימוש בדיספורט הוכחה במספר רב של מחקרים קלינים מבוקרים ונחשבת כאופציה טיפולית מקובלת. במחקר קליני כפול סמיות ואקראי בו השתתפו 83 חולים, נבדקה השפעת הטיפול בדיספורט מול אינבו )פלצבו) ונמצאה הפחתה משמעותית בספסטיות של הזרוע. כמו כן, נמצא שיפור משמעותי ביכולת לבצע פעולות אקטיביות כגון לבישת בגדים בהשוואה לחולים שטופלו באינבו.

תופעות הלוואי לטיפול, שהן בדרך כלל קלות וחולפות, עלולות להתבטא בדימום קל במקום ההזרקה, ובחולשת יתר זמנית של השרירים שהוזרקו או של השרירים הסמוכים למקום ההזרקה. במקרה של מינון גבוה, לעיתים יש תופעות דמויות שפעת. תופעות הלוואי חולפות תוך מספר שעות או ימים.

את הטיפול בדיספורט מומלץ לשלב בטיפול שיקומי נלווה כגון פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק ולעיתים שימוש בסד לשמירת אורך השריר, אלה עשויים לשפר את יעילות הטיפול .

בוטולינום טוקסין מיוצר על-ידי חיידק הקלוסטרידיום בוטולינום. כאשר הבוטולינום מוזרק לשריר הוא חודר לתוך סיבי העצב שבסביבה ומעכב את שחרור האצטיל כולין, חומר כימי המעורב בהתכווצות השריר. בהפרעות תנועה עקב אירוע מוחי, בהן גירוי יתר עצבי גורם להתכווצות חזקה מדי וקבועה של השריר (ספזם).

שבץ מוחי מתרחש כאשר אספקת הדם לחלק מהמוח נפסקת כתוצאה מחסימת כלי דם או מדימום. הפגיעה עלולה לגרום לשינויים תפקודיים, בהתאם לאזור שנפגע במוח, כגון פגיעה בתקשורת, תנועה, תחושה, רגש.
בקרב שליש מהחולים תישאר נכות פיזית – עד כדי שיתוק מלא באחד מצידי הגוף -העלולה לגרום לקושי ניכר בתפקוד. השיקום הפונקציונאלי בחולים שעברו שבץ מוחי מורכב מפיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, תמיכה נפשית, תזונה ועוד. שבץ-מוחי מדורג כגורם התמותה השלישי בעולם המערבי, ומקדימים אותו רק מחלות לב ,וכן סך כל מקרי הסרטן. יתרה מזאת, נתוני התחלואה והתמותה משבץ בעולם מצביעים על מגמה ברורה של התגברות התופעה. על פי נתוני סקר האיגוד הנוירולוגי בישראל (NASIS) לוקים כ- 15,000 מידי שנה בשבץ מוחי בישראל.

 

מינהל התרופות האמריקאי אישר את השימוש בתרופה "דיספורט" – בוטולינום טוקסין, לטיפול בהפרעות תנועה של הצוואר, ובקמטים בפנים.

הפרעות תנועה בצוואר מאופיינות בתנועה בלתי רצונית ותנוחה לא רגילה של הראש והצוואר (על פניו זה נראה כאילו והצוואר תפוס). תופעה זו הינה כרונית ומביאה לתחושת כאב בזכות ההתכווצות הבלתי רצונית של שרירי הצוואר. הסימפטומים מתחילים לרוב בסביבות גיל 40 או יותר, ונפוצים יותר בנשים ביחס לגברים. הטיפול בקמטים בפנים באמצעות בוטולינום טוקסין – כגון דיספורט הינו שיטה מקובלת ונפוצה ביותר. בארצות הברית בלבד ההערכה היא כי טופלו בבוטולינום טוקסין כ 2.4 מיליון איש בשנת 2008. דיספורט הוא מותג מבוסס מוניטין באירופה החל משנת 1991, ומאושר לשימוש ב 76 מדינות. למעלה מ 2 מיליון חולים טופלו בדיספורט ברחבי העולם.

רעלן הבוטולינום:
בוטולינום טוקסין הנו חלבון המיוצר על-ידי חיידק הקלוסטרידיום בוטולינום. כאשר הבוטולינום מוזרק לשריר הוא חודר לתוך סיב העצב ומעכב את שחרור האצטיל כולין, חומר כימי המעורב בהתכווצות השריר. בהפרעות תנועה, בהן גירוי יתר מוביל להתכווצות חזקה של השריר, מסייע הבוטולינום לחסום את שחרור האצטיל כולין. ובכך מושגת הקלה משמעותית בהתכווצות השריר ובכאב המלווה אותה. בכך מסייע הטיפול בבוטולינום טוקסין לכל אותם מצבים בהם יש פעילות יתר של שרירים ספסטיים, דיסטוניה, טיקים ועוד. זריקות בוטולינום טוקסין הן אחת מצורות הטיפול המקובלות בהפרעות תנועה.

דיספורט:
דיספורט (DYSPORT) הוא בוטולינום טוקסין מסוג A המיוצר על-ידי חברת Ipsen האירופאית, בעל אישור רשות הבריאות האירופאית [EMEA ], האמריקאית (FDA) ומשרד הבריאות הישראלי. הטיפול בדיספורט כלול בסל הבריאות לטיפול בהתכווצות שרירי הפנים והצוואר(דיסטוניה), במצמוץ עיניים(בלפרוספזם) ,ספסטיות של הגפה התחתונה בילדים עם שיתוק מוחין ולטיפול בספסטיות של שרירי הגפה העליונה כתוצאה מאירוע מוחי.

הדיספורט מוזרק ישירות לשרירים הגורמים להפרעת התנועה ו/או להתכווצות. הפעולה מתבצעת לאחר ניקוי של מקום ההזרקה, ללא שימוש בהרדמה מקומית ולעיתים בעזרת מכשיר לרישום פעולת שרירים הקרוי EMG . הטיפול מתבצע במסגרת המרפאה הנוירולוגית ביחידה להפרעות תנועה, על-ידי רופא/ה שהתמחה/תה בהזרקות בוטולינום. השפעת הטיפול מתחילה תוך מספר ימים מההזרקה, ומגיעה לשיאה כשבועיים עד שלושה שבועות לאחר ההזרקה. משך ההשפעה הממוצע הנו כ – שלושה חודשים. בדרך כלל יש צורך לחזור על הטיפול בהתאם להמלצת הרופא/ה המטפל/ת.

תופעות הלוואי לטיפול בדרך כלל קלות וחולפות. תופעות הלוואי הכלליות הן: דימום קל במקום ההזרקה, חולשת יתר זמנית של השרירים שהוזרקו או של השרירים הסמוכים למקום ההזרקה. במקרה הזרקה של מינון גבוה, לעיתים יש תופעות דמויות שפעת.

 

 

יצירת קשר
טופס ליצירת קשר

שם מלאמיילטלפון